Hudobný svet sa mení zo dňa na deň. Kedysi bolo profesionálne nahrávanie výsadou len tých najlepších kapiel a hudobníkov, ktorým session v štúdiu vrátane všetkých procesov zabezpečovalo vydavateľstvo na základe podpísanej zmluvy. 

Vývoj v hudobnej branži sa od tých rokov posunul míľovými krokmi a dnes si profesionálnu nahrávku často urobíme sami doma, využívajúc v jednom z tisícov nahrávacích software, ktoré si kúpime či stiahneme (a krekneme) úplne zadarmo. A hoci v takýchto programoch vieme komponovať čisto intuitívne, finalizácia nahrávky je už iná káva. Pred tým, než nahrávku svojho hudobného diela dostaneme do uší kamarátov či fanúšikov je nevyhnutné urobiť mix a master, teda zjednodušene napísané zo všetkých nahraných ingrediencií upiecť ten najlepší možný hudobný koláč.

Aký je rozdiel medzi mixom a masteringom?

Ak chceš čítať nadupaný článok v angličtine, tak klikni SEM, Rory PQ z Icon Collective to spísal profesionálne. Ak ti stačí náš výcuc tak čítaj riadky nižšie.

Mixovanie je proces kombinovania rôznych vrstiev, na ktorého konci je finálna nahrávka. Zároveň to slúži ako uistenie, že všetky časti piesne do seba zapadajú. Medzi najčastejšie činnosti pri mixáži patrí:

 • vyrovnávanie jednotlivých úrovní,
 • rozmiestňovanie nástrojov do zvukového spektra,
 • ekvalizácia,
 • kompresia,
 • vylaďovanie,
 • riešenie problematických frekvencií,
 • pridávanie reverbu alebo echa,
 • kreatívne editovanie.

Mastering je úplné finále vrátane prípravy na (digitálnu) distribúciu hudobného diela. Ak sa robí mastering celého albumu naraz, tak pre master majstra to znamená uistiť sa, že všetky nahrané piesne majú medzi sebou istú konzistenciu. Počas masteringu sa v piesni robí:

 • ekvalizácia na vyššej úrovni,
 • kompresia,
 • limitácia zvuku,
 • nastavuje sa hlasitosť podľa potrieb rôznych nosičov a médií.

Mixom a mastrom sa uisťujeme, že vaše piesne znejú najlepšie vo všetkých typoch média (autorádio, slúchadlá, profesionálne zvukové sústavy). Je potrebné si uvedomiť, že tu ide o pozornosť poslucháča. Ak ho nezaujmeme od prvých sekúnd nahrávky, tak ho pieseň už nikdy nenadchne, čo je zlé. Ak sa v prvých sekundách piesne ozvú veľmi silné činely a nepočuť spev, poslucháč pieseň preskočí a viac sa nevráti.

Dôležité je spomenúť, že na mix a master si obvykle nevystačíte sami. Hoci to môžete skúsiť, riskujete tým, že celý dlhý proces od tvorby prvých akordov až po náročné nahrávanie znetvoríte.

Komu dať urobiť mix a master?

Na internete nájdete množstvo zvukových inžnierov, ktorí žijú z mixáže a masterignu cudzích nahrávok. Na Slovensku je ich ešte pramálo, no existuje stránka EMASTERED, kde sa o master a mixáž postarajú rôzni zahraniční producenti. Takýto proces môže byť finančne náročný a dostanete sa pod časový tlak, pretože zvukoví inžinieri majú množstvo iných objednávok. Na druhej strane, ak preferujete priateľský prístup, žiadne stresy a dobrú radu, tak mix a master nechajte na nás a spoločne zrodíme vašu pieseň do dokonalosti. Klikni na našu službu TU.

Záverom

Mix a master je neradno zanedbať, pretože aj tá najlepšia pieseň sa v konečnom dôsledku skladá len z akordov a harmónií. Tie musia do seba zaklapnúť ako puzzle a spoločne vytvoriť tú správnu emóciu, bez ktorej neexistuje žiaden hit. Vaše dielo je dôležité a ak bude skutočne vynikajúce, tak vám môže zabezpečiť stále miesto v hudobnej branži. Ak bude zlé, nik si na vás nespomenie a to určite nechcete.

Share

Kontakt

Najjednoduchšie je napísať nám na marketing@liptovlab.sk alebo poslať správu na náš Facebook. Alternatívne sa potešíme aj telefonátu na +421 908 660 937 alebo +421 905 624 030.
Hore